Bali przeciwstawia się na tle innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową.

Bali wysuwa się na środowisku innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Niemal na dowolnym ruchu natknąć wolno się na znaki wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z ciekawymi kwiatami i aromatycznymi kadzidełkami, małe kapliczki oraz duże świątynie. 

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki czy prywatne mury. Największą świątynią na Bali jest zamontowana u stóp wulkanu Pura Besakih, a zobaczyć warto również Pura Tanah Lot, zbudowaną na nadanej w czerwone skale. Częścią balijskiej kultury są i liczne święta – w układzie roku obchodzi się ich blisko dwustu, w ciągu spacerów i podróży krajoznawczych trafić to można na ciekawe procesje oraz mocne ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Samego dnia można więc spoczywać na lekkiej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, a innego wybrać się na przygodę na zakres któregokolwiek z wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung i Gunung Batur, jakie nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas wyprawy podziwiać można malownicze widoki. Wyspa zachwyca również rozległymi plantacjami ryżu, kawy, goździków i trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami wbudowanymi w górzysty krajobraz.

Kiedy jeździć na Bali?

Ponieważ Bali leży w strefie klimatu równikowego, klasyczne są dla niej pory sztywne oraz wilgotne. Pora sucha żyje od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego przypada na sierpień i wrzesień – średnia temperatura waha się kiedyś w przestrzeniach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają piekielne wiatry. W porządku pory deszczowej (od listopada do marca) wciąż jest gorąco, w rzędzie dnia zdarzają się jednak przelotne, ale intensywne, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako tło zimowego urlopu, odchodząc z własnych styczniowych mrozów.

Planując wyjazd

Tylko przed wyjazdem na Bali nie musimy poddawać się obowiązkowym szczepieniom, warto zabezpieczyć się przed durem brzusznym i wirusowym zapaleniem wątroby typu A także B. Należy wykupić jeszcze dodatkowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna konsultacja lekarska na Bali może zaprezentować się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki broniące przed komarami, krem z znacznym filtrem i mini-apteczkę: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie żywieniowe i malarię oraz materiał odkażający i kilka opatrunków.